RESERVERAT - Ljust, högt i tak, två balkonger och renoverat vid Tennisklubben
Rymligt och luftigt och varsamt renoverat med bevarat originalgolv och innerdörrar.
Från entréhallen kommer man in i en gång som på höger sida först har ett rymligt kontor/sovrum med en balkong mot innergården. Balkongen har morgonsol och här har man idag framförallt en tvättstuga och förvaring. Efter detta rum är det ett badrum med dusch och sedan kommer ett mindre sovrum, följt av ett större badrum med badkar och därefter är det ännu ett större sovrum.
På vänster sida av gången sett från hallen kommer först ett vardagsrum som med skjutdörrar kan avskiljas från matsalsdelen och köket som har öppen planlösning mot matsalsdelen. Allt är mycket ljust och rymligt, terrassen följer hela kök-matsalsdel och här är det sol från lunchtid och tills solen går ned.
Vardagsrummet har en kamin viket är en mycket effektiv värmespridare och denna är vedeldad vilket även ger god doft och ett härligt ljud från den brinnande veden. Efter köket kommer ytterligare två sovrum.
Varmvattnet värms med stadsgas och uppvärmning av bostaden sker förutom via kaminen, via element som går på el.
Bostaden är vänd mot Tennisklubben som man ser och vars entré ligger ca 150 m från porten.
Fastigheten har hiss och gemensam takterrass.
Det finns en gemensam parkering på innergården och där är det först till kvarn som gäller.
Kvarteret är mycket lugnt, det är ingen trafik alls framför fastigheten då just den gatsnutten är återvändsgatan som slutar med en trappa upp till nästa gata. Här är gångavstånd till allt! "Zona Tennis Club" är ett mycket attraktivt och eftersökt område med en härlig blandning av människor.