RESERVERAD - Renoverat med karaktär mitt emellan S Catalina och centrala Palma
Denna ljusa och fint renoverade bostad med lugnt och bra läge på enkelriktad liten gata mitt emellan Santa Catalina och centrala Palma´s lyxigare områden.
Härifrån går man på 5 min ner till Santa Catalina och inom ca 8 minuters promenad är man på lyxiga shoppinggatan Jaume III följt av Passage des Borne där även den kända sandstenskatedralen ligger.
Bostaden som har hall, ett rymligt vardagsrum, angränsande fullt utrustat kök som går att göra öppet mot vardagsrummet, 2 normalstora sovrum, ett mindre gästrum/barnrum/kontor och ett badrum, har en boyta om 82 m2.
Vardagsrummet är stort och ljust med mycket naturligt ljus tack vare ett stort fönsterparti och utgången till en mindre balkong mot gatan.
Direkt efter angränsande mot vardagsrummet ligger det separata, rymliga och moderna köket.
Därefter kommer en hall som leder till de tre sovrummen som har badrummet mitt emellan sig.
De två större sovrummen har båda utgång till en mysig terrass mot en öppen, lugn bakgård med mycket grönska.
På terrassen finns även ett förråd.
Både bostad och address är lugn och med nära till allt, två kvarter längre bort på gatan ligger en stor Mercadona supermarket, tänk ICA-Maxi och runt-omkring den finns bageri, slaktare, djurbutik, fruktbutik, apotek, skomakare, caféer och resatauranger och allt annat du kan tänkas behöva.
Lägenheten och dess läge är utmärkt både som semesterbostad och för året runt boende.
Bostaden har AC/luftvärmepump för kyla/värme i vardagsrummet.
Gatuparkering är gratis i detta område.
Planritning finns.