Markplanslägenhet med stora uteplatser och gemensamma pooler
Punta Prima är ett väletablerat bostadsområde strax söder om Torrevieja, med ett fantastiskt läge nära stad och strand.
Lägenheten har två stora uteplatser, en på framsidan och en på baksidan, här kan du välja mellan både sol och skugga hela dagen. Dessutom är delar av altanen täckt och har pergola och markis för solskydd.
Entré till bostaden sker via uteplatsen om ca 20 kvm. Du sitter högt upp men också precis framför poolområdet som är mycket väldesignat och barnvänligt, ett bra ställe för ditt morgonkaffe. Bostaden är genomgående och släpper in mycket ljus och luft, med en god rymdkänsla. Terrassen som är utrustad med både matbord för 6 och soffgrupp har gott om plats för vänner och familj som kommer på besök, men vill du dra dig tillbaka har du en mysig soffgrupp framför tv:n.
Vidare ingång till det stora sovrummet med utgång till altan via skjutdörrar och ett trevligt privat badrum med golvvärme och duschlösning. I vardagsrummet har du en praktisk skåpsanordning och en rymlig matsalslösning framför det större än normalt kök med direkt utgång till altanen på baksidan om ca 85 kvm.
Sovrum nummer två är praktiskt inrett för dubbelsäng med en våningssäng ovanför som kan göras om till en vanlig våningssäng. Badrum nummer två har även golvvärme och framstår som nytt. Bostaden har A/C för kall och varm uppvärmning samt arrangemang för fibernät.
På baksidan av bostaden har du även en pergola för solskydd då eftermiddagssolen kommer in här runt klockan två tills den går ner. Här finns även ett praktiskt förråd med tvättmaskin. Det finns arrangemang för att kunna göra ett utekök här, eller en mer permanent grill/eldstadslösning om så önskas. Några boende har även installerat en jacuzzi på denna stora tomt. Det finns entré från gatuplan till bakgården och detta gör bostaden mycket lämplig för uthyrningsändamål för enkel placering av nyckelskåpet för uthyrning.
Bostaden säljs fullt utrustad med allt du behöver för att njuta av lata dagar i solen. Här får du ”nya” bostäder som är möblerade och utrustade – utan inflyttningsstress, i ett område som är oerhört attraktivt både för investerare/uthyrningar och privatpersoner. Det finns inga begränsningar för att hyra ut och du kan förvänta dig en mycket god avkastning för uthyrningsändamål
Komplexet Punta Prima Vista Azul XXVIII har två gemensamma pooler, varav en är uppvärmd, samt en jacuzzi och bastu!
Det finns också en lekplats och en petanquebana, allt inom ett gated community som är mycket välskött.
Bostaden säljs även inklusive parkeringsplats i garaget som har hiss till och från – bostaden är helt trappfri och passar därför perfekt för alla åldersgrupper.
Punta prima ligger bara 3 km söder om Torrevieja och 45 km från Alicantes flygplats. Detta område har ett mycket bra utbud av restauranger och barer inom kort gångavstånd, samtidigt är fastigheten lugnt belägen på en kulle med fantastisk utsikt.
Punta Marina centrum ca 250 meter bort har restauranger, Jysk, McDonalds, apotek, biltvätt, Consum och tobaksaffär. Dessutom kan du enkelt promenera till stranden från detta hem, över en gångbro över 332 ner till den magnifika Punta Prima-stranden och rekreationsområdet som ligger 7-800 meter bort. Rekreationsområdet Punta Prima är kungens land och kommer aldrig att kunna byggas på, det är utmärkt för vandrare och motionärer att promenera in till Torrevieja stad längs havet. Fastigheten ligger också i enkel tillgång till N332 som tar dig till Torrevieja 2-3 km norrut och köpcentret Zenia Boulevard 2 km söderut.
Kontakta oss på Hiltek Properties för mer information eller för att ordna en visning, vi ser fram emot att hjälpa dig vidare i processen!