Nybyggda radhus med 2 sovrum och oslagbar utsikt
Vi är glada att kunna presentera en exklusiv nyutveckling av 21 radhus med panoramautsikt över havet, belägna i populära El Peñoncillo i Torrox (Málaga). Varje hus har 2 sovrum, 3 badrum, ett rymligt vardagsrum/kök i öppen planlösning med direkt tillgång till en privat terrass med fantastisk utsikt över Medelhavet.
Det finns ett gemensamt område med pool och hus har en källare med eget garage samt ett stort förråd. Ett perfekt alternativ både som första och andra bostad.
Torrox ligger öster om provinsen Málaga, i regionen Axarquía, och är känt för att ha det bästa klimatet i Europa. Kommunen är indelad i två områden: Torrox och Torrox Costa, där strandpromenaden ligger, där vi hittar utsiktspunkten och fyren.
Projektet ligger 50 km från Málaga och 15 km från Nerja. Stranden ligger 1500 m bort, liksom anslutningen till N-340, kustvägen med fantastisk utsikt och strandaccess som förbinder hela kusten. Området är lugnt, en perfekt plats att bo på tack vare närheten till Málaga och utmärkta förbindelser med motorvägen A-7. Dessutom är det ett område där man kan tillbringa sommaren med barn och undvika trängseln i andra mer massiva kustområden. På strandpromenaden finns flera lekplatser för barn och grönområden för promenader med husdjur.
Pris från 294.000€ - 411.000€
Inflytt juni 2025
OBS! Vid köp av nyproduktion tillkommer moms om 10% plus avgifter för advokat, lagfart och notarie, totalt ca 13%