Bra investeringsmöjlighet! Många turister besöker Villajoyosa i början av mars till slutet av november. Det är många turister som kommer till Costa Blanca Norr. Villajoyosa ligger bara 35 min från Alicantes flygplats och är väldig populär för sina 300 soliga dagar. Den lilla staden är omringad av berg som skyddar mot kalla vindar, vilket i sin tur bidrar till ett klimat som är helt underbart...... Ni finner ett stort antal lägenheter i Villajoyosa hos oss på HusmanHagberg Altea.
INTERIÖR
Nyskick och inflyttningsklar lägenhet med två sovrum, två badrum, ett stort vardagsrum och ett modernt kök med utmärkt finish i en privat urbanisation som kombinerar en praktisk och dynamisk design av bostad, utformad för att njuta av både inredningen i hemmet och dess magnifika och omfattande gemensamma faciliteter. Det finns gemensam pool, stora trädgård och lekplats.
EXTERIÖR
Villajoyosa ligger ca 20 min från Alicantes flygplats mellan Alicante och Benidorm, vilket gör att man har nära till storstäder. Under sommarmånaderna kan man njuta av en “cerveza” i solen på någon av de många strandhyddorna och promenera längst med stranden till den lilla stadskärnan som har ett stort utbud av restauranger, barer och butiker. Inom några kilometers avstånd finner ni de kända golfbanorna Melia Villa Aitana, Altea Club de Golf och Bonalba Golf. En idyll med ett strategiskt läge helt enkelt!